Máme nového sbormistra

Je nám potěšením Vám prozradit, že v sezóně 2023/2024 nás povede sbormistr Jakub Martinec.
“Velmi se těším na spolupráci se Smíšeným sborem Jitro v tomto roce, který trávíme s rodinou v Čechách. S několika zpěváky se znám ještě z dětských let strávených ve sborech Jitro a Boni pueri pod vedením profesora Skopala, který v nás vypěstoval lásku ke sborovému zpěvu. Děkuji za důvěru a těším se na společné zkoušky, koncertní projekty a pravidelné návštěvy Hradce Králové, kde jsem se narodil a prožil mnoho krásných let.”
Jakub Martinec, Ph.D., je rodákem z Hradce Králové, který v současné době působí jako vysokoškolský pedagog a vedoucí sborových studií na univerzitě v kanadském Newfoundlandu, ale vedle toho jako sbormistr účinkuje na velkých světových pódiích s předními uměleckými osobnostmi, působí v porotách sborových soutěží, natáčí, a také získává významná ocenění. V Hradci Králové začínal jako zpěvák sboru Jitro a Boni pueri, později působil jako sbormistr známých hradeckých chlapeckých sborů a významná hudební a pedagogická osobnost.

Je jedním ze zadních představitelů zástavské hudební scény. Svou kariéru započal u místních božích muk, kde vedl pobožnosti za účasti až několika lidí. V průběhu tohoto slibného začátku se zhostil takových projektů jako například nácviku písně Mária, Mária…. nebo provedení jednohlasých loretánských litanií v úpravě "ne-unisono". Dosud sice nezískal žádnou cenu na mezinárodních prestižních soutěžích, avšak osobitost jeho hudebního projevu i svědomitost, se kterou k nácviku skladeb přistupuje, napovídá, že v budoucnosti ani žádnou nezíská. Václav Metoděj Uhlíř je již ve svém nezralém věku velkou nadějí zástavského hudebního života a jeho úspěchy již nyní přesahují hranice této osady.

Zástava = osada na pomezí katastrálních území Bohumilče a Újezdu u Sezemic, čítající 19 domů a 38 obyvatel. Osada leží při jižní hranici královéhradeckého kraje a je obklopena lesy a bažinami.